YTU RACING

YTU Racing takımı, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Dalı öğretim görevlileri, Doç. Dr. Alp Tekin Ergenç, Yrd. Doç. Dr. Orkun Özener’in danışmanlığını yaptığı, üniversite öğrencilerinden oluşan bir proje ekibidir. YTU Racing, adını dünyaya duyurmuş üniversitelerin de katıldığı, lisans düzeyinde en prestijli mühendislik yarışması olan Formula Student yarışmalarına katılmaktadır.

Yarışma sayesinde öğrenciler, üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkanı kazanır Her sene takımda farklı mühendislik gruplarından yaklaşık 35-45 kişi yer alır. Tüm öğrenciler bir takım oluşturup, bir yıl boyunca hazırlanıp, Formula Student yarışmasının konsepti olan, tek kişilik, açık tekerli bir formula aracının tasarımını ve üretimini gerçekleştirir. 

Yarışma sayesinde öğrenciler daha üniversiteden mezun olmamışken, endüstriyel dünyadaki bir ürünün tüm tasarım ve üretim aşamalarını öğrenir. Mühendislik olarak özellikle mekanik tasarım, analiz, simülasyon, araç dinamiği, ar-ge, üretim yöntemleri, üretim, test ve dokümantasyon konuları hakkında çalışarak da tecrübe edinmiş olur. Bunun yanında Formula Student özellikle;

  • Proje yönetimi,

  • Takım halinde çalışmak,

  • Disiplinler arası çalışmak,

  • Maliyet ve pazarlama gibi konularda da eşsiz bir deneyim sağlamaktadır.

 

YTU Racing takımı, 2011 yılında kurulmuş, 2014-2019 yılları arasında her sene sıfırdan tasarlayıp ürettiği altı aracıyla yurt dışında yarışlara katılmıştır. İlk olarak yarışmanın Class-2 ayağına katıldı. Temmuz 2012’de düzenlenen yarışmada, ekibimiz onlarca takım arasından maliyet kısmında 6. olarak büyük bir başarıya imza attı. Sonraki yıllarda Class-2 ayağında sunulan projeyi hayata geçiren ekibimiz, ilk formula aracını başarı ile üreterek bu araçla Formula Student 2014 yarışmasına Temmuz ayında katıldı. 

 

2015 yılında İngiltere'de, başarılı medya politikasından dolayı En Etkili Medya İletişim Ödülü’nü kazanmıştır. 2016 yılında yarışmalarda pistteki tüm etapları tamamlayan ilk Türk takımı olma onuruna erişmiş ve en yüksek puana sahip olma başarısını da devam ettirmektedir.

 

Takım bu yıl 6.aracı ile Macaristan, İtalya ve Almanya’daki Formula Student yarışmalarına katılarak, bütün güvenlik testlerini geçti, yarışma etaplarını tamamladı ve aldığı derecelerle 614 üniversitenin katılım sağladığı, Formula Student İçten Yanmalı Araçlar Kategorisi’nde dünya sıralamasında 100 basamaktan fazla yükselerek 114.sıraya geldi. Ayrıca Avrupa’da ilk 50 takım içerisinde yer alan YTU Racing takımının hedefi dünyada ilk 50, Avrupa’da ilk 10 takım içerisinde olmaktır.

Türkiye FSAE camiasının en hafif, en hızlı ve yerli araçlarını üreterek Almanya ve İtalya gibi otomobilin doğduğu ülkelerde aldığı dereceler ile dünya sıralamasında ülkemizi en güzel şekilde temsil eden YTU Racing, 2020 sezonu itibari ile içten yanmalı kategorisinde yapacakları yedinci araç ve ilk defa üretecekleri elektrikli araç için hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor.

  • Beyaz LinkedIn Simge
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon